Günde Sadece 5 Dakikada Jennifer Aniston’ın Ateşli Vücudunu Elde Edin

Son iki baharda Antigua’yı ziyaret ettim ve Karayipler’de yaşayan sivrisineklerin ve güneş yanığı olmadan ayrılmanın neredeyse imkansız olduğunun farkındayım.

Uzun biçimli tabloid Anger, Tinseltown’ın ilk yıldızlarının (Rudolph Valentino, Roscoe Arbuckle ve Clara Bow dahil) skandallarını, yaygın sefahat ve yüksek ihtişamla yüklü bir şehrin zemininde detaylandırıyor.

Hollywood Babylon çoğunlukla dönemin gece hayatıyla ilgilenirken, ilk film yıldızlarının iş günü alışkanlıkları da oldukça çılgındı. Amaçlarımız açısından, her şey hazırlıkla ilgili. Bu nedenle, bugün, özellikle bir kişinin bir dönem sinema filmi için nasıl hazırlanabileceği hakkında küçük bir tarih dersi.

The stylist and curator’s handy checklist for next time you’re ready to make a Goodwill run.
Bir Şerefiye yarışması yapmaya hazır olduğunuz bir sonraki sefer için stilistin ve küratörün kullanışlı kontrol listesi.

İlk filmler, sarı-kırmızı dalga boylarına duyarlı olmayan ortokromatik filmde çekildi (bu nedenle, spektrumun bu ucundaki renkler neredeyse siyah oldu). Mavi ve mor tonları ise soluk ve beyazımsı olarak ortaya çıktı. Bunun ekrandaki talihsiz etkileri sayısızdı – kırmızı tenli aktörler kirli görünüyordu ve mavi gözler boş ve ürkütücü oluyordu. İkinci tuzak, D.W. The Birth of a Nation yönetmeni Griffith, gözlerinin sinemada başarılı olamayacak kadar “çok mavi” olduğunu söyledi.

1910’larda ve 20’lerde bu tür koşullar altında etkili (ve umarız doğal) bir görünüm yaratmak için çoğu aktöre kendi makyajını yapma görevi verilirdi (Basın fotoğraflarında kullanılan bir fotoğraf düzeni Top Shelf’e çok benziyordu ve yıldız adayı öne çıkıyordu. gösterişinde.) ve stüdyolar, rengin doğru kullanımı için kılavuzlar dağıtırdı. Fondöten ve kontür olarak mavi tonlu yağlı boya, dudaklar ise sarıya boyandı. Gerçek hayatta, oyuncular stüdyoya vardıklarında gerçekten tuhaf görünmüş olmalılar. Erken yağlı boya, dokusal olarak sorunluydu. Ağır bir elle uygulandığından, oyuncunun ifadesi değiştiğinde yüzey tabakası genellikle çatlardı (aşırı derecede dramatik, sessiz ifadeye bu kadar çok dayanan bir medyum için pek iyi değil). Hem cildi hem de kariyeri erken dönem film makyajı nedeniyle tamir edilemeyecek şekilde zarar görmüş Dolores Costello’nun (Drew Barrymore’un babaannesi) durumunda olduğu gibi, tehlikeli de olabilir. 1914’te Los Angeles’ta bir peruk ve kozmetik dükkanı sahibi olan Max Factor, Esnek Greasepaint şeklinde bir çözüm geliştirdi. Buluşundan sonra, Hollywood’da en çok aranan makyaj sanatçısı ve endüstri için kozmetik geliştirmede lider isim oldu.

Factor’ın makyaj sanatına yönelik kişiselleştirilmiş yaklaşımı, stüdyo tarafından onaylanan birkaç özel “görünüşü” sağlamlaştırdı. Clara Bow için keskin sivri uçlu aşk tanrısı yayını çekti; Joan Crawford’un imzası olan “lekelenmiş” dudağı (doğal çizgisinin çok ötesine uzanan), oyuncunun ince dudaklı güvensizliklerini yatıştırdı ve hepsi Factor sayesinde oldu. Endüstri standartları ayrıca, oyuncuların gözlerinin kirpik çizgisinden yuvaya gölgelenerek derin ve karamsar görünmesini ve kaşların düz, kalın ve çok, çok uzun çizilmesini gerektiriyordu (Louise Brooks’u düşünün).

Street-Style-Trend-Fashion-Week-Fall-2014

1920’lerde ortokromatik film yerini pankromatiğe bıraktığında, parlak saçlar ve göz kapakları, sette kullanılan akkor ampullerin parlaklığını büyük bir etkiyle yakaladı. Faktör hızına ayak uydurarak, bu teknik değişime uyacak özel ışık kıran saç boyaları geliştirdi; hatta istendiğinde Marlene Dietrich’in peruğuna altın tozu bile serpti. Yine de defne üzerinde uzun süre dinlenemedi – Technicolor ufuktaydı ve bununla birlikte yeni bir dizi kozmetik zorluk geldi.

Son bir not: 30’ların başında, hala pankromatik “yüksek parlaklık” dalgasını süren Factor, ünlü müşterileri için kaygan bir dudak koruyucusu yarattı. Formül, ticari olarak dünyanın ilk dudak parlatıcısı olan “X-Rated” olarak satılmaya devam edecekti. Sanırım hepimizin hala içinde olduğu bir şey var.

Lauren Maas

2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.